LOADING

Follow me

#20Hafta20Kitap! Yaratıcılık AŞ (Kitap1)
25 Mart 2017|Genel

#20Hafta20Kitap! Yaratıcılık AŞ (Kitap1)

#20Hafta20Kitap! Yaratıcılık AŞ (Kitap1)

Kafama saksı düşmemiş olmasına rağmen birden bire ‘Yahu Oğuzhan, sen neden 20 haftada 20 kitap okumuyorsun ki’ dedim kendi kendime. Deli olduğumu düşünebilirsiniz ama ben zaten pek akıllı olduğumu düşünmüyorum. Kendi kendime sohbetler etmişliğim bile vardır. Biraz delilikten kimseye zarar gelmez değil mi?

İşte #20Hafta20Kitap planlamamın ilk kitabı; Yaratıcılık Aş.

Aslında bütün hikaye Ed Catmull abimizin ‘dünyanın ilk uzun metrajlı animasyon filmini çekme’ hayaliyle başlıyor. Bir hayalin çalışarak, sabrederek, doğru stratejiler üzerine kurarak nasıl gerçekleştiğine şahit oluyorsunuz. Pixar firmasının çalışma kültürüne, toplantı odalarına, çalışanların bilgisayar ekranlarına, çizerlerin zihin güçlerine kısa bir yolculuk yapmak gibi bir şey bu kitap.

Bir şirketi ayakta tutan, ileriye taşıyan, güncel kılan, çalışanların birbirine sadakat duymasını sağlayan şirlet kültürünün nasıl ilmek ilmek işlendiğini Ed Catmull’un elinden, dilinden, yüreğindeki fırtınalardan, çevresindeki insanlardan öğrenmek isteyen herkesin mutlaka okurken zevk alacağı bir şirket rehberi olarak adlandırabilir bu kitap.

Steve Jobs’ın geçen yıllar içinde nasıl bilgeleştiği, başarıda da başarısızlıkta da şirketi ayakta tutmak için gösterdiği karakteristik tavırlar da bu kitapta.

Braintrust toplantılarının, araştırma gezilerinin, not günlerinin mükemmel bir film çıkarmak için nasıl da fikir fırtınalarına olanak sağladığını da göreceksiniz.

İyi bir ekip kurmanın, ekipteki çalışanlara sorumluluklar vermenin, çalışanların kendilerini huzurlu bir ortamda hissetmelerinin iş kalitesine katkısının örneklerle ve yaşanmışlıklarla anlatıyor Ed Catmull.

Öyle bir son sayfalar var ki… Steve Jobs’ın son dönemlerine ayrılan son bölüm işin doğrusu biraz duygu yüklü. Steve Jobs’ın yaşadığı değişim bu bölümde çok güzel anlatılıyor. Ve bir de ölümü var..

Kitaptan bazı bölümler;

 

no comments
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir