LOADING

Follow me

20 Hafta 20 Kitap Okuma Listem
16 Mart 2017|Genel

20 Hafta 20 Kitap Okuma Listem

20 Hafta 20 Kitap Okuma Listem

Hayatımın çok büyük kısmında yarının planını yapmadan yaşadım. Yarın ne giyeceğimin planını hiçbir zaman bir akşam önceden yapmadım. Yapacaklar listem olmadı hiç. İleriye dönük planlarım, heveslerim, ideallerim de oldu denemez. Ama hedefsiz, plansız, idealsiz, bir şekilde yaşamanın da başarı getiremeyeceği aklımın köşesinde oldu hep. Bir doğruya inanıp, yanlış yapmayı tercih ettim.

Bu bilinçli bir tercihti. Bu şekilde kolaya kaçıp, sırtımda yük taşıma derdiyle de uğraşmadım. Çok şey kaybettirdi bana ama özgürlüğümü verdi. Plan yapmak, ileriye doğru büyük hedefler koymak kafa olarak geleceği şimdiden doldurmak anlamı taşıyordu benim için. Oysa ben kafama ne zaman ne eserse onu yapmak tarafındaydım..

Neyse… Uzun zamandır ilk defa planlı bir iş yapma kararı verdim. İnternette; büyük iş adamlarının, CEO’ların, Mar Zuckerberglerin, Bill Gateslerin, Alilerin, Ahmetlerin haftada(iki haftada) bir kitap okuma hedeflerini okuduk durduk.

Bir Mark Zuckerberg olmasam da ben de okuma işinden büyük zevk alırım. Ama hayatımdaki plansızlık okuma sistemimle aynı paralellikte. Hafta 3-4 kitap okuduğum da oluyor, iki ayda bir kitap okuyamadığım da. Şimdi kendime zor bir görev veriyorum. 20 haftada 20 kitap okuma hedefi koydum. Mark Zuckerberglerin, Bill Gateslerin dünyayı değiştirdikleri vakitlerinden arttırdıkları sürede okudukları kitapları ben de kendi çapımda yaptığım işimden arttırdığım zamanda okumaya çalışacam.

Aşağıda okuyacağım 20 kitabın listesi olacak. Okuyacağım her kitap için kısa bir özet yazısı yazacam. Burada altını çizdiğim önemli kendimce önemli gördüğüm yerleri de paylaşmaya çalışacağım. Bu arada 20 kitaplık bu listenin tamamı Twitter üzerinden gelen öneriler. Bazılarını ikinci defa okuyacağımı da belirteyim. Güzel 20 hafta beni bekliyor olacak. Bu yazı bittikten sonra ilk kitabı okumaya başlıyor olacağım 🙂

#20Hafta20Kitap Listesi;

1- Yaratıcılık AŞ

2- Geleceği Keşfedenler

3- CEO Olmaya Giden Yol

4- Dürüstlük Çağı

5- Incognito- Beynin Gizli Hayatı

6- Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün

7- Bir Sanatçı Gibi Araklayın

8- Çember

9- Youtube ve Video Blog Rehberi

10- Hızlı ve Yavaş Düşünme

11- Sosyal Ağların Şaşırtıcı Gücü

12- Herkes Yazabilir

13- Geleceğin Suçları

14- Small Data

,

15- Sosyal Medya-Eleştirel Bir Giriş

16- Prokrastineyşın

17- Akıldışı Ama Öngörülebilir

18- Dördüncü Sanayi Devrimi

19- Kitleler Psikolojisi

20- E-Sosyal Toplum

one comments
Share

one comment

  • Nazan
    17 Mart 2017 at 22:18

    Merhaba çok güzel bir kitap listesi olmuş. Bize de ufuk açması dolayısıyla teşekkür ederim.

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir